středa 30. července 2014

Recenze The Cave

The Cave je 2D adventura, která se objevila počátkem loňského roku na  Xbox Live Arcade, Playstation Network a také Nintendo shopu, na níž pracovali lidé ze studia Double Fine, pod záštitou firmy SEGA. Ačkoliv nejsem zrovna velkým fanouškem Segy a jejich hry mě obvykle spíše míjejí, tak jsem se na Jeskyni neskutečně těšil a odpočítával dny, kdy hra měla vyjít. Nakonec jsem se dočkal a hned při vydání hru koupil. V následující recenzi se dočkáte celkového zhodnocení, které by vám mělo usnadnit rozhodování, pokud zvažujete, zda utratit 1200 MSP, resp. 15 euro.

Jak již bylo předestřeno, Cave znamená Jeskyně a v jedné takové se bude odehrávat celý náš příběh. Ten se točí okolo 7 postav, které si můžete vybrat, hru vždy procházíte se 3 postavami, jejichž výběr je jen na vás, a ačkoliv zpočátku moc nechápete důvod, proč se zde dostali, tak si neodpustím malou spojitost s hrou Silent Hil 2, protože tam se lidé dostávali do stejnojmenného města za to, že způsobili nějaký amorální čin. Stejně tak je tomu i zde a na vás bude odhalit drsná tajemství každé postavy. Na výběru tu máte rytíře, vědkyni, cestovatelku v čase, dobrodruha v ženském podání, dvojčata, vidláka a naši skupinku zakončuje mnich. Každá postava disponuje speciální schopností, která je velmi podstatná, protože vám umožňuje přístup do speciálních částí, kde vás čeká hlavní úkol pro každou z postav. Rytíř disponuje nesmrtelností, vědkyně dokáže ovládat počítače, cestovatelka časem umí projít skrz barikádu, dobrodruh se může zhoupnout pomocí svého lana do normálně nepřístupných částí, dvojčata dokáží používat formu ducha, což dostatečně pochopíte během jejich putování, vidlák zase dokáže zadržet dech a potopit se do normálně nepřístupných míst a mnich dokáže využít sílu telekineze.

Vaším úkolem je tedy dostat se s danou skupinkou skrz Jeskyni a přežít všechny její nástrahy. Abyste se dokázali posunout, tak budete muset vyřešit velkou spoustu puzzlů, které mi nepřišly zrovna jednoduché a rozhodně potrápí vaše mozkové závity (alespoň ty moje potrápily dostatečně). Jelikož je celá hra složená z menších příběhů, tak do nich nebudu víc dloubat, abyste nepřišli o chvíli překvapení, protože povětšinou jsou tyto příběhy famózně vyřešené a musím říct, že hra za dvojčata, rytíře, mnicha či vidláka mě opravdu dostala a jediný spíše průměrný mi přišel ten od dobrodruha, kterých bych zhodnotil slovy nemastný, neslaný.

Grafická stránka, 2D zpracování i hudební doprovod jsou další z řady věcí, které můžeme bez výčitek vyzdvihnout. Ačkoliv je celá hra zasazena do 2D, tak je graficky velmi pěkně zpracována a v žádném případě si nemyslete, že budete stále jen v jeskyni, protože ta, ve které se nacházíte je dosti speciální Jeskyně s velkým J. To proto, že v ní najdete části, jako jsou opuštěný ostrov, pyramida, raketové silo, chrám mnichů a mnoho dalších, všechny nádherně zpracované a přizpůsobené každému z našich hrdinů přesně na míru. Hudební a zvukový doprovod je rovněž hodný k vyzdvižení, protože na arkádu je na vysoké úrovni a doprovod na karnevalu mám pořád v paměti. Samozřejmě každému sedí něco trochu jiného, a tak se názory mohou lišit, nicméně jsem byl nadmíru potěšen. Anglicky mluvící hráči poté jistě ocení i hlas Jeskyně, který vás doprovází jako jakýsi průvodce a po celou dobu hraní vám ho zpestřuje pomocí vtipných hlášek a narážek.

Ačkoliv jsem doteď psal jen o těch pozitivních věcech, tak zde najdete jedno ale. Jak velké, to nechám na posouzení každého z vás, protože hra je založena na řešení puzzlů, tak je její dohrání nejdelší napoprvé a každým následným hraním se váš čas v podstatě zlepšuje. Napoprvé mi hra zabrala cca 6 hodin, což si řeknete, že je pěkný čas na arkádu, ale je to spíš proto, že jsem občas běhal od ničeho k ničemu a hledal, co vlastně udělat, abych se dostal dále. Při dalším hraní je možné hrou profrčet za cca 2 hodinky, pokud použijete stejné postavy. Když si ale vyberete postavy jiné, tak se samozřejmě jejich hlavní úkoly vystřídají a opět budete mít asi polovinu hry zcela novou, což je jen dobře a hra vás tak nutí, abyste ji několikrát dohráli. Herní doba se tak může docela slušně protáhnout a o to více, pokud jste lovci achievementů a trofejí. Pokud jste hráči, kterým bude stačit hru dohrát jednou, pak počítejte v průměru se zmíněnými 5-7 hodinami. Jeskyní jsem samozřejmě prošel za všechny postavy, abych mohl srovnávat a tak můžu s jistotou říct, že každý další průchod vám zabere méně času na dohrání.

Hra The Cave rozhodně není určena lidem, kteří sedí celý den u stříleček typu Call of Duty nebo Battlefield, ale spíš těm, kteří rádi trápí mozkové závity a vyžívají se v příběhu. Pro ně je tato hra samozřejmostí a kdo nad koupí váhá, tak by měl přestat, protože se jedná o zásah do černého. Jedinou chybičkou je právě zmíněná herní doba, která není nejdelší a jen průměrný příběh u dobrodruha. I s odstupem roku  a půl po zahrání patří tato hra mezi jednu z nejlepších her, kterou jsem mezi arkádami hrál a asi nebudu jediný, kdo by si všemi deseti přál pokračování...

Konečný verdikt: 95/100



sobota 26. července 2014

Recenze The Wolf Among Us

            Vývojáře z Telltale Games asi není potřeba představovat, protože stojí za několika velmi povedenými tituly, ze kterých hráči znají především epizodickou sérii The Walking Dead,  Sama a Maxe, Wallace a Gromita a také The Wolf Among Us, kterého se týká tato recenze. Důvodů je hned několik, ale tím hlavním je fakt, že všech 5 epizod konečně vyšlo a hráči si tak mohou užít celý příběh na jeden zátah. O tom, zdali se vám vyplatí utratit za tuto point and click adventuru požadované peníze, se vám pokusíme odpovědět v následující recenzi. Hra prozatím vyšla pro konzole Xbox 360 a Playstation 3 a na PC pro systém Microsoft Windows. Aktuálně je oznámena i krabicová verze, která komě zmíněných platforem vyjde i pro next gen konzole Xbox One a Playstation 4. Vše je oznámeno na podzim letošního roku.

            Příběh této hry se odehrává ve smyšleném městěčku zvaném Fabletown, ve kterém se ukrývají pohádkové postavy, které znáte z mnoha kreslených filmů či strašidelných příběhů jako například Sněhurka, Ichabod Crane, tajemné zrcadlo a mnoho dalších. Celá hra navíc vychází z komiksu s názvem Fables od autora Billa Willinghama, který v našich končinách není tak známý. V hlavní roli se zde ujmete velkého zlého vlka Bigbyho Wolfa, který je místním šerifem. Ačkoliv se ve Fabletownu většinou nic moc neděje, tak ve chvíli, kdy ve městě začnou umírat postavy, tak zůstane jen na Bigbym, aby rozpletl klubko lží a intrik, kterými je celé město propleteno a přijít na kobylku tomu, co je za vše zodpovědný. Protože se ve své podstatě jedná o jakousi detektivku, nebudeme vám příběh nijak více rozebírat, abyste nenarazili na spojlery, ale na druhou stranu je nutno podotknout, že příběh je hlavním tahákem a celá hra na něm staví.

            V průběhu hry můžete prozkoumávat okolí, předměty a hledat vodítka, která vás v příběhu zavedou dále, stejně jako mluvit s NPC postavami, jenž vám mohou prozradit nějaké to tajemství. V určitých momentech se navíc musíte rozhodnout, co udělat nebo kam se vydat a v závislosti na tom se pak hra odvíjí dál. Pokud se na určité místo vydáte až později, tak už tam nemusíte najít potřebný důkaz, který byl mezitím zničen, proto je nutno si dopředu promyslet, jak se zachováte a jaký krok provedete. Navíc tyto činy neovlivňují jen události v dané epizodě, ale i v těch budoucích a můžete tak narazit na docela velké rozdíly. Telltale si v tomhle dalo opravdu záležet a díky tomu je hráč téměř nucen zahrát si hru znova, aby zjistil, kam se jeho cesty budou ubírat. Ohledně vašich rozhodnutí se ve hře nachází jedna zajímavá featurka, díky níž po dohrání epizody uvidíte, jak se rozhodli ostatní hráči. Občas tak narazíte na rozhodnutí, kdy půjdete s davem a jindy zase na velmi unikátní, pro něž se rozhodlo jen velmi malé procento hráčů, protože jsou proti chápání zdravého člověka. Kromě klasického průzkumu jako v jiných adventurách se ve hře nachází i spousta akčních pasážích, v nichž budete bojovat s nepřáteli. Ty jsou řešeny formou QTE (Quick Time Event), v nichž musíte mačkat tlačítka na obrazovce, abyste úspěšně dokončili danou pasáž, protože v opačném případě může Bigby nebo některá z NPC postav zemřít a vy budete nuceni pasáž opakovat.

Tahle grafická novela je po grafické stránce poměrně velmi hezky udělaná a nadmíru dobře si autoři vyhráli i s barvami, což je oproti TWD slušný progres. Jelikož tam hra působila alespoň na mě dosti nevýrazně. Rád bych všem hráčům řekl, že hra běží celou dobu bez problémů, ale to bych už musel lhát, protože v tomto ohledu se jedná o dost nepovedenou práci. Hra se totiž už od první série potýká s tím, že obraz převážně v hlavním menu a také v menu při listováním Book of Fables dost zamrzá a zasekává se, což má neblahý dopad na celkový dojem ze hry. Občas totiž musíte počkat i několik sekund než se obrazovka pohne a vy konečně můžete odstartovat novou epizodu. Nic naplat, že doteď vyšlo všech pět epizod, ale s tímhle si autoři nevyhráli a hra tímto problémem trpí na všech doposud vydaných platformách. Naštěstí během hry je vše relativně v pohodě a na žádné větší problémy, které jsem zmínil výše, nenarazíte. O hudební doprovod se zasloužil pan Jared Emerson-Johnson, který se podílel i na předchozím The Walking Dead od studia TT. Ten nám tak dokázal, že hudba je důležitým aspektem hry, který ji dokáže vyzdvihnout nebo ponechat na dně stejně jako samotný obsah hry. V tomto případě se jedná spíš o to vyzdvižení, protože nejedna melodie se vám zaryje do paměti.

            Na začátku již bylo zmíněno, že epizod je celkem 5, přičemž každá vám na jedno dohrání zabere zhruba 1,5 hodiny, což není zrovna moc, ale v úvahu musíme vzít fakt, že při plné ceně za celou hru (epizoda 1 + season pass) zaplatíte zhruba pětistovku. Rovněž je zde možnost hrát ji víckrát kvůli rozhodnutím ovlivňujícím hru. Pokud si hru chcete navíc užít naplno, tak je nutná znalost angličtiny, protože hra neobsahuje české titulky. Díky formě jakou je však udělaná ji může hrát a dohrát i hráč angličtiny neznalý, který ovšem nebude znát celé pozadí této epizodické podívané.

            Pro ty, kterým se líbil už původní The Walking Dead od tohoto studia lze tuto hru jen doporučit, stejně jako úplným nováčkům, kteří s TWD nepřišli do styku. The Wolf Among Us je parádní hrou, kterou si hráči užijí od začátku až do konce, v níž se setkají se spoustou příběhových zlomů i zajímavými postavami, které poznáte z úplně jiného pohledu. Teď už je jen na vás se rozhodnout, zdali si hru koupit digitálně nebo si nějaký ten měsíc počkat na diskové vydání, která vás vyjde o něco dráž. Ať už totiž chcete nebo ne, tak tato hra by neměla minout žádného hráče, který má rád zajímavé počiny a který si chce užít zábavu ve velmi originální podobě. Hru jsem se rozhodl zrecenzovat až jako celek, protože čekání cca 2 měsíce na jednu epizodu je docela zdlouhavé a dost mi to nesedí, protože bych raději dostal rovnou kompletní celek a užil si ji najednou. Ti co ji ještě nehráli, tak mají možnost svou chybu napravit a zažít tak malý svátek.


Konečný verdikt: 85/100

neděle 20. července 2014

Recenze Professor Layton vs Phoenix Wright: Ace Attorney

Když se dvě legendární postavy sejdou v jedné hře, může z toho vzejít buď opravdu povedená záležitost, nebo katastrofa obrovských rozměrů, jak jsme mohli ostatně vidět několikrát v minulosti. Když byla oznámena hra Professor Layton vs. Phoenix Wright, zavládlo mezi fanoušky nadšení, ale i obava, jak nakonec vše dopadne. Vývojáři ze studia Level 5 naštěstí moc dobře věděli, co dělají, takže nám naservírovali hru, na níž může být pyšný každý majitel kapesní konzole Nintendo 3DS, ale více už níže v recenzi.

            Pokud jste ani jednu z her ze sérií Professor Layton a Phoenix Wright nehráli, otevírá se před vámi skvělá příležitost si vyzkoušet charakteristické prvky obou sérií a seznámit se s jejich postavami. Díky propojení obou sérií si můžete vyzkoušet řešení puzzlů a rébusů pod taktovkou profesora Laytona, stejně tak obhajobu před soudem v kůži Phoenixa Wrighta. Asi největším problémem je však znalost angličtiny, bez které se zde neobejdete, protože hra si zakládá na opravdu silném příběhu. Angličtina je navíc na úrovni pro pokročilé, takže pokud jste začátečníci, budete mít větší či menší problémy s pochopením příběhu. Ten si tu příliš rozebírat nebudeme, protože u této hry by byla škoda cokoliv prozradit, takže si uděláme jen malé shrnutí, které je ve hře vyobrazeno v prologu, který mají zvlášť oba protagonisté.

Setkání s čarodějnicí
Příběh profesora Laytona začne v momentě, kdy se jeden z jeho bývalých studentů snaží zachránit mladou dívku, a v novodobém Londýně budou napadeni magickými silami čarodějnic, přičemž pouze dívce se podaří uprchnout a student Carmine skončí zraněný v nemocnici. Na základě dopisu vyhledá dívka našeho známého profesora, kterému se představí jako Espella Cantabella, navíc z dopisu od Carmina se dozvíte, co se přesně událo a dokonce i o tajemném místě, známém jako Labyrinthia, které skrývá nespočet záhad. Krátce poté je dívka opět unesena, a tak se Layton a Luke vydávají jako správní gentlemani na pomoc, což vyústí v jejich přenesení do Labyrinthie - města, které za branami neexistuje a které se nachází jakoby ve středověku. Ačkoliv oba nebudou zprvu tušit, kam se to dostali, tak se to brzy dozví a budou muset vyřešit několik záhad, které město sužují a rozluštit samotné procesy čarodějnic, jež jsou za své činy upalovány ihned po procesu.

Jeden z mnoha puzzlů ve hře
Jakmile takto ukončíte Laytonův prolog, okamžitě skočíte do toho od Phoenixe Wrighta a možná zpočátku budete trochu ztraceni jednotlivými událostmi i časovou linií. Phoenix Wright je poslán do Anglie na mezinárodní výměnu. Hned po příjezdu budou muset obhajovat vám v tu chvíli již známou Espellu. Budete tak muset najít jednotlivá vodítka a prokázat její nevinu i přesto, že budete sami na vážkách. Případem se prolog ukončí a vy budete moci pokračovat v příběhu, dokud se všichni nesetkají a celý příběh se tak posune dál.

Tím, jak budete navíc postupovat, budete získávat nové informace o Labyrinthii, a možná ze všeho budete až do závěru trochu zmateni. Často si navíc budete lámat hlavu, co stojí za jednotlivými událostmi a kdo je do nich zapletený. Spousta z vlastních teorií se vám v průběhu hraní jistě potvrdí, ale garantuji všem, že jakmile se prokoušete až na samotný konec, spadne vám čelist. Závěr je totiž naprosto epický a všechny vaše domněnky přijdou vniveč. Borci z level 5 totiž dokázali pro mě téměř nemožné, a to přinést ještě zajímavější příběh se spoustou nečekaných zvratů, než jaký byl ve hře Professor Layton and the Curious Village.

Krom samotného příběhu staví hra a její hratelnost na hádankách a případech, které budete muset vyřešit. Co se týče hádanek, ty jsou poměrně rozmanité a nejsou jako v případě posledních dílů zaměřené hlavně na matematické rébusy. Jejich obtížnost se nestupňuje, ale drží si svou úroveň po celou dobu hraní. V případě problémů můžete použít tzv. Hint Coins, které slouží platidlo, za něž dostanete radu, která vám pomůže s řešením. Každá hádanka nabízí 3 rady plus jednu speciální, která už v podstatě nabízí řešení. Mince jsou samozřejmě omezené a nemůžete je používat neustále. Naštěstí je lze najít v jednotlivých lokacích, když prohledáte okolní krajinu. Tímto způsobem můžete v každé lokaci najít 3-5 mincí, přičemž informaci o tom, kolik jich najít můžete, uvidíte na mapě, po které se mezi lokacemi pohybujete.

Na samotné hádanky jsem povětšinou nemusel mince moc používat a jejich použití se mi mnohem více hodilo u soudních případů, kde jste v kůži Phoenixe Wrighta. Ty jsou totiž poměrně dlouhé a vy musíte najít každé vodítko či neshodu, která se ve výpovědi vyskytne. Navíc zde máte ukazatel Credibility, který zobrazuje vaši důvěryhodnost. Máte celkem 5 bodů, o které přijdete vždy, když poukážete na špatný důkaz nebo někoho křivě nařknete. V takovém případě pro vás případ skončí a vy budete muset načíst poslední uloženou pozici, což někdy může být i otázka hodin, pokud si hru nebudete sami často ukládat.

Soudní případy jsou většinou velmi dobře řešené a jsou i rovněž zajímavé, ale někdy se neubráníte dojmu, že jsou až zbytečně natahovány. V jednom případě jsem už opravdu chtěl, aby skončil a já měl od nepříliš důvěryhodného Emeera pokoj. Stejně tak se občas stane, že inkvizice, která plní funkci žalobce, vznese námitky, které nebudou vždy úplně na místě. Navíc se situace vzápětí obrátí a vy byste mohli vznést úplně stejnou námitku, že se jedná pouze o předpoklad a chcete, ať to tvrzení dokážou, což se ale nestane. Zde bych tedy udělil menší mínus, na kterém by autoři mohli zapracovat trošku lépe.

Všichni hlavní protagonisté pospolu
Co nováčky dost překvapí, je herní doba. Ta se pohybuje mezi 30-35 hodinami, ale nečekejte, že za tento čas vše prozkoumáte a objevíte. Pokud se rozhodně projít hrou kompletně, což rozhodně doporučujeme, tak se nebojte přidat dalších zhruba deset hodin. Velkou výhodou je, že všechny hádanky, které objevíte i neobjevíte, se dostanou do archívu místní knihovnice Ridelle, u které si je můžete kdykoliv vyzkoušet. O nic tedy nepřijdete a i po dohrání vám hra bude mít co nabídnout. Nicméně je nutné podotknout i to, že znovuhratelnost tu je o něco horší, protože příběh už jednou odkryjete a puzzly mají jedno dané řešení, takže je to víceméně o tom, jak dobrého pamatováka máte (dobrá zpráva pro sklerotiky je ta, že hru můžete hrát ráno, odpoledne i večer a pořád to bude něco nového). Tak jako tak, vám takto dlouho herní dobu dnes nenabídne každá hra a za ni můžeme tvůrcům jednoznačně poděkovat.

Po dohrání hry však zábava nekončí, protože v hlavním menu se vám otevřou dvě nové položky – Bonuses a Extra Content. Pod první položkou naleznete hned několik položek jako například arty ze hry, včetně doprovodného komentáře, videa, hudbu a hlasy jednotlivých protagonistů. Druhá kategorie pak obsahuje speciální galerii a hlavně extra epizody, které natáhnou herní dobu ještě o pár hodinek navíc. Tyto epizody ovšem nejsou přístupné ihned (zatím je jen jedna), protože tvůrci hry přislíbili, že je budou uvolňovat postupně, aby byli hráči neustále zásobováni novým obsahem. Vše samozřejmě zdarma, což je v dnešní době doslova vzácnost, protože se stačí podívat jinde a sami víte, že není problém dát za 2 hodinové DLC v přepočtu i 300-400 Kč.

První setkání
Po většinu hry se budete pohybovat ve středověkém městečku, kde se hra odehrává, ale jak již bylo zmíněno, navštívíte i lokace jako je Londýn, nebo temný les, jenž vám odkryje mnohá tajemství. Nejen výpravou, ale i vizuálním zpracováním, připomínající obrázkovou knížku, se jedná o příjemnou podívanou, jež vás rozhodně nezklame. Velký důraz se zde klade na hudební doprovod, který patří mezi ty dobře zapamatovatelné. Jediná škoda je ta, že u handheldů zvuk není tak kvalitní jako u domácích konzolí, což bych zrovna u této hry ocenil. Pokud jsme u ozvučení, tak je zde jedno pro mě dost nepochopitelné pochybení, co se týče dabingu. Hrozně jsem si užíval části, v nichž postavy mluví, a nemusel jsem se spoléhat pouze na holý text. Dabing je bohužel jen ve stěžejních situacích. Absence dabingu o všech rozhovorů je určitě škoda, vývojáři si mohli dát větší práci a připravit kompletní namluvení. Pokud tedy nenarazili na nějaké hardwarové problémy, třeba velikost cartridge.


Hra Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney měla od začátku poměrně velké ambice, které bezesporu naplnila. Skvělý příběh, zajímavé postavy, povedené hádanky/případy a hudební doprovod ji staví na výslunní hanheldu 3DS. V našich končinách je samozřejmě problém znalost angličtiny a hra si na ni zakládá, proto bych ji doporučil těm, které jí mají na pokročilejší úrovni. V takovém případě rozhodně neváhejte a hru si pořiďte, protože najít kvalitní adventuru tohoto typu je dnes k nezaplacení a i přes malé škobrtnutí v právnických případech se jedná o velkolepou jízdu od začátku až do epického závěru.

Konečný verdikt: 90/100

sobota 19. července 2014

Návod Secret Files: Tunguska

Sekce


1) Ovládání [s01]
2) Návod
    2.1) Berlín [s0201]
    2.2) Moskva [s0202]
    2.3) Vlak [s0203]
    2.4) Nemocnice [s0204]
    2.5) Tunguska [s0205]
    2.6) Kuba [s0206]
    2.7) Irsko [s0207]
    2.8) Čína [s0208]
    2.9) Antarktida [s0209]

1) Ovládání [s01]


Analog
pohyb postavy
D-pad
inventář
A
použití předmětu
B
prohlédnutí předmětu
-
diář
+
pauza, menu nastavení
1
lupa, která zobrazí interaktivní předměty
2
obrazovka pomoci

2) Návod [s02]


2.1) Berlín [s0201]


Celá hra začíná v kanceláři v nejvyšším patře Berlínského muzea. Ze země vedle radiátoru si vezměte fotku, poté si prohlédněte stůl a objevíte  porcelánovou misku a kus kamene. Následně jdě doprava, vezměte si skleněnou baňku z přístroje a zavolejte na policii. Ta vám řekne, že nemusíte mít strach a tak hlavními dveřmi opusťte kancelář. Z místnosti nalevo uslyšíte hlasitou hudbu. Jděte tedy ke dveřím, pokuste se je otevřít a prozkoumejte visačku na stěně, která vám sdělí, že ji obývá Max Gruber. Jděte doprava do haly, pokračujte dál doprava a dostanete se do přední části. Prozkoumejte kámen po vaší levici, otevřete tajné dveře, které Nina objeví a promluvte si s Eddym. Až odejde, vezměte si ze země klíč a vraťte se o obraz nazpět. Jděte doleva, na stěně nalevo od stojanu si přečtěte list a vraťte se po schodech nahoru ke kancelářím. Vedle nástěnky odemkněte klíčem skříňku s pojistkami a vypněte hudbu v pokoji Maxe Grubera (abyste to mohli udělat, tak si musíte přečíst list v hale). Vstupte za ním do místnosti, vyzpovídejte ho a vraťte se do kanceláře vašeho otce, kde se setkáte s detektivem Kanskim. Vyzpovídejte ho, před muzeem si promluvte s Maxem a ze země napravo seberte žlutý střep. Následně už jen nasedněte na motorku a shlédněte animaci. Po probuzení se ocitnete ve Vladimírově domě. Z šuplíku na posteli seberte knihu, prozkoumejte ji a zjistíte, že se nejedná o knihu, ale o malou uzamčenou truhlici. Ze země vedle skříně seberte přenosný přehrávač, prozkoumejte stůl nalevo a vezměte si kus pizzy, tužku a solničku Dveřmi opusťte dům, prohledejte odpadkový koš a najdete pár rukavic a tyč. Následně použijte svazek klíčů z inventáře na sedadlo motorky a objevíte mobilní telefon a sluneční brýle. Vzadu u stěny si prohlédněte kolo, seberte pumpu a jděte do garáže, kde si z bedny vezměte lepidlo a oboustrannou pásku . Poté použijte motorku a vraťte se zpět k muzeu. Promluvte s dívkou na lavičce a vyzpovídejte ji. Poté prozkoumejte kolo a získáte prasklou duši, se kterou zamiřte na motorce zpět k Vladimírovu domu. Z kyblíku pod okapovou rourou si vezměte ucho, poté v inventáři zkombinujte duši a pumpu a ponořte ji do kyblíku, čímž zjistíte místo kudy vzduchu uniká. Poté naneste lepidlo na gumové rukavice, použijte je na duši a vraťte se k muzeu. Opravenou duši použijte na kolo, promluvte si s Lisou a dostanete foťák, se kterým zamiřte k Vladimírovu domu. Vstupte dovnitř, odhrňte roh koberce a na podlahu použijte tyč. Objevíte kazetu, s níž se vydejte ke stolu, vložte ji do přehrávače a přehrajte si ji. Dobře poslouchejte a hlas vašeho otce vás odkáže na několik věcí, které dohromady složí kód k počítači. První dvě čísla určíte podle značky vašeho auta. Jedná se o první a poslední číslo, tedy 2 a 3. Poté vyjděte před dům a podívejte se na vchod do kanálů, který má 16 děr. Podle nápovědy musíte brát čtvrtinu z tohoto čísla a tudíž je třetí číslo 4. Poslední číslo určíte u muzea, které hlídají dvě sochy. Vraťte se zpět do domu, zapněte počítač a naťukejte kód 2342. Přečtěte si email, vydejte se k muzeu a v inventáři si prohlédněte přenosný přehrávač. Nina z něj vytáhne baterie a ty můžete vložit do foťáku. Ten vraťte Lise a dostanete od ní magnetku. Uvnitř otcova domu použijte magnetku na akvárium, získaným klíčem odemkněte truhlici ve tvaru knihy a objevíte adresář. Po jeho prozkoumání dostanete Olegovu adresu a tak se za ním vydejte. Nalevo od telefonní budky seberte plastový pytel, jděte k předním dveřím a zazvoňte. Krátce si promluvte s Olegem a zjistíte, že vám nic neřekne. Odejděte od domu, po levé cestičce pokračujte dozadu za dům a nezapomeňte sebrat koště opřené o stěnu. Poté se skrz okno podívejte dovnitř a uvidíte Olega, který někam telefonuje. Vraťte se zpět k domovním dveřím, vložte do misky pizzu a v menu zkombinujte oboustrannou pásku s mobilním telefonem. Ten pak připevněte na kočku, osolte jí pizzu solničkou a ona uteče do domu. Poté zavolejte z telefonní budky na svůj mobil, kočka vyběhne ven a vyleze na strom. Zkombinujte tedy ucho kyblíku a igelitový pytel a připevněte je ke koštěti. Tím sundejte kočku dolů ze stromu, vyslechněte si Olegův rozhovor s neznámým mužem a na motorce odcestujte k muzeu. Po animaci vstupte dovnitř a vyběhněte po schodech nahoru. Vstupte do Maxova pokoje, pořádně ho vyzpovídejte a poté odejde do archivu. Pomocí tyče sundejte červený korálek z totemu, podívejte se do ledničky a získáte kyselinu a pytel s cementem. V kanceláři vašeho otce použijte porcelánovou misku na ventil radiátoru a naplňte ho vodou. Poté kancelář opusťte, utrhněte list z rostliny nalevo a poté v inventáři zkombinujte misku s vodou a cement. Poté do misky přidejte kus rostliny a získáte tmel. Nyní se vydejte do haly, zkombinujte sluneční brýle se žlutým střepem, následně nalijte kyselinu na kámen a získáte zelený střep a ametyst. Následně použijte tmel v misce na diadém a vložte do něj všechny barevné kameny. Opravený diadém připevněte na lampu na pravé zdi a podívejte se na plánek, kde se díky barevnému světlu objevila místnost číslo 8. Nyní si promluvte s Maxem, který se objeví a odejděte s ním do jeho pokoje. Prozkoumejte kruhový reliéf na stěně, vezměte si z něj minci a jděte do otcovy kanceláře. Prozkoumejte kabinet vzadu u okna, na prázdné místo a bude vás čekat menší puzzle. Do jednotlivých řad dejte mince ve správném pořadí zleva doprava (1. řada – malá, největší, střední a velká, 2. řada – velká, střední, největší a malá, 3. řada – největší, malá, velká a střední a 4. řada – střední, velká, malá a největší) a Nina objeví tajné záznamy. Pak bude následovat několik rozhovorů a Nina odcestujte do Moskvy.

 

2.2) Moskva [s0202]


Ze sutin nalevo od auta si vezměte matici a neidentifikovatelný předmět a za dělníkem najdete cihly. Poté prozkoumejte jeho tašku a získáte svačinový box. Po jeho bližším ohledání se vám v inventáři objeví chleba s máslem a gumová páska. Cihlou podepřete auto, použijte chleba s máslem jako lubrikant na zvedák pod autem a vezměte ho k sobě. Pak pořádně vyzpovídejte dělníka a utíkejte  na sever k bočnímu vstupu na stanici. Napravo si vezměte ze země oblázek, prohlédněte si nedopalky cigaret na zemi a rovněž noviny, které si čte hlídač. Promluvte si s ním a vyčerpejte všechny možnosti rozhovoru. Následně zkombinujte dohromady neidentifikovatelný předmět s gumovou pásku a získáte prak. Ten dejte dohromady s oblázkem a sestřelte světlo nad hlídačem. Vezměte si noviny, jděte do části s dělníkem a pomocí tužky změňte výherní čísla v novinách. Poté je dejte dělníkovi a ten v domnění, že vyhrál odejde domů. Ze země si seberte hadici, následně rozeberte bariéru a získáte pásku a dvě železné tyče. Vraťte se za hlídačem, dejte mu tyče a nechte ho, ať vám je ohne. Poté utíkejte zpět a slezte dolů do kanalizace. Z podlahy před vámi si vezměte zápalky, použijte vzpěru pod auta a dveře a vstupte do místnosti. Poté použijte ohnuté tyče na žebřík a vylezte po něm nahoru na toalety. Dveřmi nalevo vejděte do místnosti, vyslechněte si rozhovor a počkejte, až voják odejde. Poté zapalte v inventáři cigaretu pomocí zápalek a položte ji na talířek na lavičce. Jakmile se voják vrátí, tak se kvůli cigaretě rozzuří a společně s ženou odejdou. Otevřete pravou skříňku, vezměte si punčocháče, vysílačku, obálku a uniformu a dveřmi zamiřte od skladiště. Ihned po vstupu to otočte a vraťte se na toalety, kde se podívejte skrz prostor pod dvířky nalevo. Klikněte na nohy řidiče vlaku, vyzpovídejte ho a dozvíte se, že ztratil klíčky v záchodě. Připevněte hadici ke kohoutku, konec vložte do odtokové jímky u stěny nalevo a otočte kohoutkem. Slezte dolů do kanálů, prohledejte rozdělovník na stěně napravo a uvidíte v něm malý klíček. Jděte do vedlejší části napravo, na trubku vedle dveří připevněte punčochu a omotejte jí páskou. Poté se vraťte do předchozí místnosti, otočte ventilem a vraťte se pro punčochu. Po žebříku vylezte zpět na toalety, předejte řidiči punčochu s klíčem a utíkejte do skladiště. Otevřenými vraty na severu projděte k vlaku a promluvte si s hlídačem, který vám řekne, že potřebujete propustku. Přes kanalizace se vraťte zpět před stanici, promluvte si s hlídačem a zeptejte se ho na agenty FSB. Zjistíte, že se jmenují Fetisov a Radenkov. Jděte zpět do šaten, podívejte se na vysílačku vytáhněte ji a použijte na Ninu. Vytočte čísla 15 a 48, vyvolejte oba agenty  a oni opustí svá místa. Jděte do skladiště, projděte dveřmi napravo do výslechové místnosti a prohledejte zraněného vojáka, u kterého najdete psí známky. S nimi se vraťte do šaten, prozkoumejte je a najdete číslo 31545. To zadejte jako kód na levé skříňce  a uvnitř najdete propustku. Nakonec už jen utíkejte na nástupiště, ukažte vojákovi propustku a nasedněte do vlaku.

2.3) Vlak [s0203]


Seberte si 25 wattovou žárovku nad vojákem, ze stolku vezměte pomerančový džus a sušené ovoce a projděte dveřmi na severu. Ve voze s vědci seberte plátek chleba z košíku na stole, pokračujte dalšími dveřmi dál a dostanete se do úzké chodby. Zde odmontujte 100 wattovou žárovku, vraťte se do prvního vagónu a namontujte ji. Poté rožněte světlo a Nina se schová do kuchyňky, kde najdete sklenici s medem. Následně vylezte ven, z batohu seberte láhev oleje a vraťte se do kuchyňky. Vložte do hrnce láhev s pomerančovým džusem, sušené ovoce, med a olej a plátek chleba a získáte chleba s projímavým džemem. Poté naplňte prázdnou láhev vodou z kohoutku, utíkejte do vozu s vědci a promluvte si s asistentem jménem Alexei, který vám poví o tom, že doktor Lesniak má špatnou náladu a jediné, co mu pomůže je chleba s džemem. Jděte tedy za doktorem, dejte mu chleba a pořádně ho vyzpovídejte. Poté uteče na záchod a vy máte možnost znovu vyzpovídat Alexeie. Následně použijte láhev s vodou na prodlužovací šňůru u stěny napravo a i druhý vědec místnost opustí. Ze stolku i z pod stolku seberte sklenice se vzorky rostlin, prozkoumejte je a obě rostliny vytáhněte ven. Následně je zkombinujte, vložte do jedné sklenice a tu položte na stůl. Jakmile se Alexei vrátí, tak objeví nový vzorek a upozorní na to doktory Lesniaka a Sidorkina. Nina se mezitím sama protáhne do kanceláře doktora Sidorkina. Na stole si přeště diář, poté si prohlédněte mravence, zápisky na počítači i složky napravo a budete chyceni agentem FSB, který vás odvede do uzavřeného vagónu. Seberte psí obojek, jděte doprava a z truhly vytáhněte šťavnatý steak. Následně si vezměte hadici a trubku z vysavače napravo, vložte steak do sklenice a položte ji do pravé části klece. Poté si vezměte kost z levé části klece, vložte ji do dvířek u vysavače a vytáhněte papírový sáček. Ten následně prohledejte a najdete zvířecí srst spolu se sponkou. Nyní zkombinujte psí obojek s trubkou, použijte ji na stropní otvor v polovině vlaku a rozbijete sklo. Poté trubku s obojkem použijte ještě jednou a vylezte na střechu. Do trubky úplně napravo vložte zvířecí srst, obě potrubí spojte pomocí hadice z vysavače a profesor otevře okno svého vozu. Následně si ze stropního otvoru vezměte  trubku s obojkem, odstraňte hadici z potrubí a místo ní položte trubku s obojkem, po kterém můžete slézt do otevřeného kupé. Podívejte se na stůl, pomocí sponky odemkněte šuplík a vezměte si z něj sošku. Poté opusťte obraz, ze stojanu napravo seberte květinovou vázu a místo ní položte sošku. Bohužel se nic nestane a tak budete muset vyřešit menší puzzle. Podívejte se na obraz Lenina a uvidíte, jak se dívá směrem doleva. Otočte tedy všechny 4 sošky směrem doleva  a otevře se tajná místnost. Vstupte tedy do mučírny, z elektrického křesla si vezměte knihu a vraťte se zpět do kanceláře. Knihu vložte do prázdného místa v knihovně, seberte lebku z kostlivce a vraťte se do mučírny. Do otevřeného místa vložte lebku, prohlédněte si trezor za obrazem a bude vás čekat další puzzle. V druhé řadě klikněte na čtvrté s tlačítko, pak druhé tlačítko ve třetí řadě, třetí tlačítko v třetí řadě, první tlačítko v páté řadě a nakonec druhé tlačítko v páté řadě. Tím vyřešíte celý puzzle. Poté vlak narazí a Nina bude odvezena do nemocnice.

2.4) Nemocnice [s0204]


Max a Oleg dorazí a autobusovou zastávku poblíž nemocnice, kde je hospitalizována Nina. Vezměte si z lavičky textilní tašku, následně červené bobule z keře napravo a v inventáři obě věci zkombinujte. Poté tašku použijte na Olega a připravte malou lest se zraněnými prsty. Poté si prohlédněte ambulanci a uvidíte číslo na kliniku. Použijte tedy mobil na Maxe, zavolejte dovnitř a jakmile se brána otevře, tak se Max protáhne na malý dvorek. Z pravé části kontejneru vytáhněte chirurgické kleště, podívejte se na stín ve tvaru klíče na zemi a poté si prohlédněte lampu. Objevíte klíč, který pomocí kleští vytáhněte a odemkněte si s ním dveře. Vstupte do sklepní části, prohledejte otevřený šuplík nalevo a přečtěte si dokumenty. Poté seberte z police napravo anestetika, následně prozkoumejte diktafon na lehátku a nahoře na kabinetu nalevo najdete ruční větrák, který si přivlastněte. Dveřmi projděte do další místnosti, z poličky nalevo seberte láhev s amoniakem a ze stolku stetoskop. Následně jděte k obrazovce a u umyvadla objevíte injekční stříkačku a skalpel. U dveří v pravé části použijte stetoskop, vyslechněte slova strážného a vstupte do další části. Max se nebude chtít prozradit a tak se vraťte zpět na dvorek. Použijte stetoskop na trubku nalevo a uslyšíte Ninu, která je nyní v hlubokém spánku. Dejte pod rýnu amoniak, následně použijte ruční větrák a Nina se probudí. Přepněte si tedy na ni, seberte kámen u stěny a následně háčkované prostírání. To použijte na ostrou hranu prasklé zdi a získáte vlákno, které zkombinujte s kamenem. Vedle matrace seberte misku, kámen na provazu spusťte rourou dolů a přepněte si na Maxe. S ním vložte do roury skalpel, přepněte zpět na Ninu a té se automaticky objeví v inventáři. Skalpel nejdříve použijte na nohu u židle a poté na matraci, ze které získáte molitan. Obě věci pošlete dolů Maxovi, přepněte si na něj a jděte na západ před nemocnici. Pomocí kleští zničte satelitní talíř a zamiřte do místnosti, kde hlídač sledoval televizi. Rychle oddělejte kámen pod dveřmi a ty se zabouchnou. V inventáři zkombinujte injekční stříkačku s nohou židle, namočte jehlu do anestetik a výslednou foukačku použijte na malé okénko na dveřích, čímž hlídače uspíte. Z nástěnky vedle televize si vezměte připínáček, do talíře vedle televize vložte molitan a vraťte se na dvorek. Pošlete Nině nohu židle i sýrový molitan a přepněte si na ni. V inventáři zkombinujte molitan s vláknem, následně židli s miskou a pak spojte oba výtvory dohromady, čímž vytvoříte past na krysy i s návnadou. Tu položte před malou díru ve zdi a počkejte, až se do ní krysa chytí. Následně past seberte, pošlete krysu dolů k Maxovi a přepněte si na něj. Vraťte se do místnosti s televizí, vyběhněte po schodech nahoru a použijte krysu na hlídače. Jakmile se za ní vydá, tak zkombinujte připínáček s anestetiky a položte ho na židli. Následně opět vyběhněte po schodech nahoru, prohledejte hlídače a získaný klíč použijte na dveře. Po osvobození Niny a následné sekvenci se dostanete do další části hry.

2.5) Tunguska [s0205]


Ze zadní části jeepu sundejte lopatu, prohlédněte si jeep zblízka a seberte kečup a lékárničku. Po bližším prohlédnutí lékárničky objevíte vodku a vstupte do stanu na východě. Uvnitř si promluvte s mužem a ten vás požádá o medicínu. Ze špalku si vezměte hrnek, následně dřevěnou lžíci ze stolku nalevo v pravé části stanu objevíte nůžky pověšené na kůlu. Poté vytáhněte rošt z ohniště a prohledejte motouzy visící u stropu, ze kterých získáte provázek. Opusťte stan, jděte na východ a použijte lopatu na strom. Seberte spadlou kůru, do hrnku naberte smůlu ze stromu a pomocí lopaty rozbijte bednu u stanu. Vezměte si desky, které po ní zůstanou, jděte doleva a položte kůru do koryta na vodu. Poté oddělejte zátku v sudu, počkejte až voda vyteče do koryta a použijte na ni hrnek se smůlou. Nyní jděte doprava a vstupte do další části. Ze země nalevo seberte malý kámen, pomocí lopaty vykopejte hořec napravo a na díru v zemi použijte rošt. Položte na něj hrnek, následně si ho spolu s roštem vezměte zpět a vraťte se ke korytu s vodou. Pomocí kamene nabruste nůžky, ustřihněte srst soba a tu pak zkombinujte s provázkem. Svázanou srst spojte s dřevěnou lžíci a štětec, který vám vznikne ponořte do hrnku se smůlou. Vstupte do stanu, použijte štětec na malé útržky pergamenu v ohništi a vzniklý recept ukažte ležícími muži, od kterého dostanete lahvičku. Vyjděte ven, naberte do ní vodu a vraťte se zpět do stanu. Položte lahvičku pod zvláštní hlavu na stolku nalevo, poté do hlavy vložte hořec (květinu) a vezměte si lahvičku zpět. Poté ji zkombinujte s kečupem a vodkou v inventáři a máte všechny ingredience, které potřebujete. Na ohniště položte prkna z bedny, zapalte je pomocí zápalek a položte rošt na své místo. Na něj položte lahvičku, vezměte si ji zpátky a použijte ji na zraněného muže. Ten se probere k životu a vy se dostanete do zakázané oblasti. Kolem domu se dejte doleva, vstupte dozadu za něj a seberte hadici a olejovou lampu. Následně se vydejte po cestě na sever do lesa a objevíte nákladní vagón. Prozkoumejte jeho kolo a získáte dvě matice. Následně použijte hadici na nádrž, poté i vodku a láhev naplníte dieselovým palivem. Vraťte se dozadu za dům, nalijte palivo do generátoru a použijte obě matice na cívku, čímž je zmagnetizujete. Nyní jděte před dům, vstupte do něj a ze země seberte hadr a střep. Vyjděte dveřmi ven, použijte hadr na pravé okno a vraťte se dovnitř. Zkombinujte olejovou lampu s hadrem, podívejte se na komín a zapalte lampu pomocí zápalek. Poté použijte nasátý hadr na zadní stěnu komína a objevíte tajná čísla. Poté seberte hliníkovou fólii a opusťte pohled na komín. Podívejte se na kompas vedle komína a čeká vás další puzzle, ve kterém musíte namířit střelku do pozice, které symbolizují čísla v komíně. Vložte matice na jižní a západní kolík, zmáčkněte tlačítko uprostřed a vezměte si matky zpět. Následně jednu matici na východní kolík, znovu stiskněte tlačítko a seberte ji. Pak na západní a severní kolík, aktivujte středové tlačítko a obě matice si vezměte zpět do inventáře. Nakonec  dejte matici na jižní kolík, zmáčkněte tlačítko a objevíte tajnou přihrádku nad komínem. Prozkoumejte ji a získáte pár dokumentů a pásku s filmem. Tu vložte do projektoru, pokuste se ji přehrát a zjistíte, že je prasklá žárovka. V inventáři tedy zkombinujte hliníkovou fólii se střepem, výsledek použijte na projektor a přehrajte si film. Po jeho skončení už jen shlédněte animaci a připravte se na cestu na Kubu.

2.6) Kuba [s0206]


Projděte pod obloukem, z hromady dříví si vezměte poleno a vstupte otevřenými dveřmi do kuchyně. Ze stolu si vezměte vidličku na maso, poté i cibuli visící u stropu a napravo najdete viset naběračku a kleště na párky. Dole u obrazovky si ještě nezapomeňte vzít závaží, vraťte se zpět před sanatorium a hlavními dveřmi vstupte dovnitř. Promluvte si s recepční a pořádně ji vyzpovídejte. Poté si ze stojanu napravo vezměte noviny, jděte směrem k obrazovce a vstupte do cely, kde si pacient staví dům z karet. Ze stolu seberte brýle, na gramofon položte závaží, čímž hudbu značně zpomalíte a promluvte si s pacientem. Následně opusťte ústav a projděte pod obloukem na sever, čímž se opět dostanete na malé nádvoří. Vstupte do kuchyně, do kamen dejte poleno, noviny a brýle a pomocí kleští vytáhněte ohořelé poleno ven. Vraťte se před ústav, promluvte si s hlídačem o všech tématech a řekne vám, že mu došla černá barva. Dejte mu tedy ohořelé poleno, zeptejte se ho na malbu a o 60 minut později vám ji předá. Vstupte do budovy, ukažte portrét recepční a vyjděte ven. Zamiřte na dvorek, prohoďte pár slov s dělníkem a vstupte do kuchyně, kde vhoďte igelitovou tašku do kamen. Nyní se vraťte zpět do ústavu, v pacientově cele použijte obraz na kopírku a jděte za sestřičkou. Té předejte kopie fotek a ona vám otevře cestu do bloku s celami. Vydejte se tedy tam a vstupte do spodní cely napravo. Prohlédněte si postel a najdete novinový článek o ředitelce ústavu. Poté si prohlédněte rýhy na stěně vlevo, vypadlé kachličky, krvavou skvrnu na podlaze a nakonec i kameru v rohu místnosti. Vraťte se k recepci, zeptej se sestry na Perezovu celu a dozvíte se, že je pryč. Vydejte se na dvorek, zkombinujte portrét a vidličku a použijte ji na dveře nalevo. Jakmile Ramon vynese prádlo a vrátí se do budovy, tak se za ním dveře úplně nedovřou a vy můžete vstoupit do kontrolní místnosti. Prohlédněte si sejf, poté obraz na stěně a počet noh každého tvora vám dá dohromady kód (1428). Ten naťukejte na sejfu a získáte VCR pásku. Tu si přehrajte ve videu, vyslechněte Ramona, který vstoupí do místnosti a hra se přesune k jeskyni. Prohlédněte si Pereze, pokuste se ho vyzpovídat, ale nebude vám to moc platné a tak se vraťte k ústavu. Jděte na dvorek, seberte obraz s vidličkou u dveří a vstupte do kuchyně, kde si pomocí kleští vytáhněte ohořelé poleno. Nyní se vraťte zpět na pláž, dejte Perezovi ohořelé poleno a portrét a on nakreslí symbol. Ten Nina pošle Maxovi a hra se na něj automaticky přepne.

2.7) Irsko [s0207]


Seberte ceduli napravo od cesty, poté i vlajku visící u dveří a vstupte do hospody. Ze stolu si vezměte prázdnou skleničku, vyjděte ven a po schodech napravo seběhněte dolů. Do prázdné skleničky naberte mořskou vodu, z kyblíku si vezměte rybu a poté i kámen ze země. Vraťte se zpět do hospody, zkombinujte ceduli s rybou a výsledný produkt položte do krbu. Následně polijte vodou ze vlajku, čímž jí namokříte a s její pomocí vytáhněte ven ceduli s rybou. Zajděte si pro další sklenici s vodou, v hospodě ji položte ke krbu a vezměte ji zpět. Poté si ji prohlédněte v inventáři a získáte kamennou sůl, se kterou vyjděte ven. Pomocí vlajky zakryjte dopravní značku u cesty, zpět v hospodě položte na stůl opečenou rybu před hosta a ten si k ní poručí citrón. Jděte tedy za barmanem, zeptejte se ho na citrón a vyčerpejte všechna témata k rozhovoru. Jakmile uslyšíte zvuk motoru, tak vyběhněte ven a prohledejte bednu, která spadla z náklaďáku díky tomu, že jste zakryli dopravní značku. Se získaným citrónem se vraťte do hospody, dejte ho barmanovi a jakmile si sedne vedle hosta, tak mu do sklenice vhoďte sůl. Ten se následně napije a opustí místnost. Poté si vezměte klíč z trámu a vyběhněte ven. Z dopravní značky sundejte vlajku, po schodech seběhněte dolů a klíčem si odemkněte dveře. Vstupte do sklepa, z police seberte whiskey, poté i louč ze sloupu a vyběhněte ven, kde si promluvte s rybářem. Poté mu dejte láhev whiskey výměnou za půjčení člunu a odcestujte v něm na Morangieho ostrov. Hned po příjezdu uslyšíte muže, který je uvězněný ve studni. Nalevo od ní si vezměte meč, poté sundejte dřevěnou okenici v levé části nádvoří a projděte pravými dveřmi. O hořící pochodeň zapalte tu, kterou máte v inventáři, vraťte se na nádvoří a vstupte do prostředních dveří. Po schodech vyběhněte do druhého patra, seberte hlavy oštěpů z vitríny nalevo, poté i olejovou lampičku z komody vpravo a vraťte se na nádvoří. Nyní projděte dveřmi nalevo a na stěně uvidíte pozůstatky po světle v podobě drátů. Seberte je, vstupte do prostředních dveří a prozkoumejte komodu nalevo od postele, v níž naleznete zlatou minci. Vraťte se na chodbu, projděte spodními dveřmi a dostanete se do mučírny. Ze stěny si vezměte řetěz, následně i kleště ze stolu nalevo a zkombinujte je s mincí. Zapálenou pochodní rozžehněte oheň v krbu, vložte do něj minci pomocí kleští a nažhavte ji. Následně ji použijte na železnou pannu napravo a získáte prsten. Poté se vraťte na nádvoří, pokračujte na jih k loďce a dostanete se zpět do původní části. Do sklenice naberte vodu z moře, zchlaďte v ní prsten a vstupte do sklepa. Do svěráku dejte hlavy oštěpů, jděte doprava a pomocí kleští sundejte desku. Tu použijte na svěrák, čímž získáte kratší desku a vydejte se k hospodě. Nalevo u ní najdete na zemi část okapové roury, kterou si vezměte k sobě a vraťte se zpět na ostrov. Projděte prostředními dveřmi, položte desku na stoličku a na ni kámen. Vyběhněte po schodech nahoru do patra, zatáhněte za páku na stěně a přečtěte si knihy na poličce nalevo, ze kterých se dozvíte o amuletu. Na nádvoří seberte kryt komína, který jste sestřelili, projděte levými dveřmi a zamiřte do mučírny. Zde položte rýnu na stůl a získáte dvě půlky. S nimi si to namiřte do vedlejší ložnice a na sochu použijte rozpůlenou rýnu, kryt komína, zlatý prsten, meč a dřevěnou okenici. Poté odhrňte závěs napravo a projděte ukrytými dveřmi. Z výklenku ve stěně si vezměte klíček, běžte na nádvoří a dveřmi vpravo projděte do krypty. Na hrobku použijte olejovou lampu (Max to odmítne, pokud jste si nepřečetli knihy v hlavní budově), zapalte olej pomocí pochodně a uvidíte jak z jednoho místa půjde kouř. Na něj použijte klíč, seberte amulet a vraťte se do ložnice se sochou. Amulet zkombinujte s drátem, připevněte ho k řetězu a pověste na sochu. Poté projděte dveřmi za závěsem, temnou chodbou se vydejte doleva a otevřete dveře lordu Morangiemu. Nakonec už jen shlédněte dlouhou animaci a Nina se dostane do Číny.

2.8) Čína [s0208]


Z kůlu vezměte lebku, projděte chodbou nalevo a dostanete se k vodopádu. Zde pomocí tyče shoďte balvan dolů a ucpěte odtok. Jakmile se zvedne voda, tak vyplave nahoru taška, kterou seberte a vezměte si z ní kost. V předchozí místnosti vložte kost do spodní díry ve stěně, jděte zpět k vodopádu a projděte tajnými dveřmi. Podívejte se na kamennou desku a vložte jednotlivé kameny podle diagramu níže. Potom se už jen podívejte na kamenný disk a hra se přesune na Antarktidu.










































2.9) Antarktida [s0209]



Seberte toaletní zvon napravo, následně i toaletní papír vedle dveří a vstupte do vedlejší místnosti. Ze skříňky si vezměte potrubí, kus něčeho a silikon, poté i železný plát vedle svěráku a položte ho na vrtačku. Vedle levých dveří seberte klíč, na železný plát položte toaletní papír a nastartujte vrtačku, čímž rozžehnete plamen. Poté vložte část něčeho do svěráku, čímž ji ohnete a následně zkombinujte s klíčem. Výtvor nahřejte nad plamenem a vložte klíč do levých dveří, čímž zajistíte rozmrznutí zámku. Následně vstupte do vedlejší místnosti a dveřmi nalevo pokračujte do kontrolní místnosti. Z šatníku nalevo si vezměte výbušninu, vraťte se na ochoz a po schodech napravo seběhněte dolů. Seberte prut opřený o stěnu, vyběhněte po schodech zpět nahoru a použijte prut na platformu pod vámi. Nina vytáhne zimní oblečení, které si obleče a pak použijte prut ještě jednou, abyste získali svazek prádla. Seběhněte po schodech dolů, jděte na východ a dostaňte se ven. Ze země seberte kbelík, vstupte do oblasti s tučňákem nalevo a vezměte si ceduli zapíchnutou ve sněhu. Do díry, která po ní zůstane, vložte dynamit a vstupte do trhliny. Zde prohledejte tělo mrtvého muže a najdete u něj amulet, zapalovač a diář. Jděte zpět ke stanici, od ní pokračujte na východ a dostanete se k rybářské lodi. Prohledejte sako, které visí na hlavní kabině  a získáte kapesní láhev. Následně namočte svazek prádla do barelu s velrybím olejem a vraťte se na stanici. Po schodech vyběhněte nahoru, hoďte svazek prádla na platformu pod vámi a jižními dveřmi vstupte do vedlejší místnosti. Na sklo inkubátoru přisajte toaletní zvon, použijte amulet a Nina získá zvláštní vajíčko. Vraťte se na ochoz, seběhněte po schodech o patro níž a do vědra naberte sůl po vaší pravici. Vyběhněte ven, dejte se doprava k lodi a nasypte sůl na díru v ledu.  Následně se vraťte na stanici a zpět k lodi, kde uvidíte, jak sůl vyžrala díru do ledu. Zkombinujte udici se zapalovačem, použijte ji na díru a ulovíte rybu. S ní zamiřte do části s tučňákem, hoďte mu ji a vyměňte jeho vajíčko za to, které jste našli v inkubátoru. Nyní jděte zpět na stanici a do stroje nalevo vložte vajíčko. Poté se vydejte do pracovní místnosti s inkubátorem, položte kapesní láhev na vrtačku a vytáhněte z ní zátku. Vstupte do vedlejší místnosti, vložte zátku do obrovské vany a napusťte ji vodou. Jděte o patro níž, vytáhněte vajíčko ze stroje a vraťte se k vaně, ve které zmrzla voda díky deaktivaci stroje. Vylezte nahoru, vytáhněte kazetu a utíkejte do kontrolní místnosti, kde ji vložte do přehrávače. Opusťte místnost, jděte k číselnému panelu u jižních dveří a zadejte kód 2513 (číslo se objevilo v poslední zprávě v diáři). Přeběhněte přes most do druhé kontrolní místnosti, prohledejte bednu a vezměte si z ní světlici a zápalky. Následně jděte k rybářské lodi, použijte světlici na barel uprostřed a následně ji použijte na harpunu vpravo. Po zhlédnutí animace se setkáte s Maxem a oba se vydáte do kontrolní místnosti. Jakmile ji Nina opustí, tak se za vámi zavřou dveře a Max zůstane uvězněn uvnitř. Sjeďte výtahem dolů, použijte ceduli na velký rampouch a vezměte si ho k sobě. Poté vstupte do místnosti nalevo, seberte z barelu klíč a na cedulku nebezpečí použijte silikon, čímž získáte formu. Následně připevněte rampouch na řetěz, použijte ho na potrubí napravo a ze země seberte matku. Opusťte místnost, jděte k uzávěru napravo a použijte na něj potrubí a matku. Následně zkombinujte ceduli a klíč, použijte prodloužený klíč na uzávěr a šáhněte na topení. Nina zjistí, že je studený a nejspíš v něm chybí voda. Na kameru použijte formu cedule a zapalovač a po krátké sekvenci vás chytí Oleg. Nakonec dejte Olegovi vejce, použijte mobil na stroj a použijte kameru nad Ninou společně s jeřábem. Poté si už jen vychutnejte konec této fantastické adventury.

čtvrtek 17. července 2014

Recenze Theatrhythm: Final Fantasy

            Je tomu právě dva roky, co se na trhu objevila rytmická hra z dílny Square Enixu, který je majitelem značky Final Fantasy. Tato hra dostala název Theatrhytm: Final Fantasy a vyšla exkluzivně pro handheld 3DS od Nintenda. Právě tu si v následujícím review rozebereme. Důvodů je hned několik... ať už třeba to, že se jedná o typ hry, který ne každý preferuje a zvolí si ho, nebo to, že za 2 měsíce vychází druhý díl tohoto rytmického spin-offu s podtitulem Curtain Call.
           
            Hra obsahuje skladby z prvních 13 dílů Final Fantasy a to pouze z těch hlavních, nikoliv z odboček. Standartně se ve hře nachází 5 písní z každého dílů plus několik bonusových, což nám ve finále hodí číslo převyšující 80 skladeb, což je na tento druh her poměrně hodně. Na druhou stranu musíme uvést fakt, že 2 skladby pro každý díl, jenž patří do kategorie Opening a Ending Theme nemají klasický gameplay, který si vysvětlíme níže, ale pouze hrají vedlejší roli a jako jediné se dají přeskočit. Na druhou stranu máte možnost navštívit nintendo shop, kde se dá velké množství skladeb dokoupit za cenu kolem 30 Kč jednu skladbu.

            Během samotného hraní zjistíte, že kromě rytmiky, na které hra staví je zkombinována i s prvky RPG a tak si do svého týmu můžete vybrat 4 hrdiny napříč všemi 13 díly. Z každého dílu jsou samozřejmě jen některé postavy a ne celá soupiska, jak by si někdo mohl myslet. Většinou tu máte samozřejmě na výběr hlavní postavu každého dílu a poté jednu z vedlejších, přičemž u některých dílů naleznete i 3 zástupce. Krásným příkladem je Final Fantasy 7, který zde nabízí hrdiny Clouda, Aerith a také Sephirotha. Za hraní získáváte zkušenosti a díky nim si vaši hrdinové zvyšují level a odemykají si nové schopnosti, díky nimž je poté dohrání skladeb jednodušší. Postavy rovněž disponují 4 základními vlastnostmi, jimiž jsou síla, magie, hbitost a štěstí. Každá z těchto vlastností má jiné uplatnění a že každá postava má jednu tuto vlastnost primární, díky čemuž se navyšuje rychleji než ty ostatní.

            Hra rovněž obsahuje několik módů, které si můžete zahrát. Jako první si určitě zahrajete série (všechny jdou poté hrát i samostatně a to na všechny tři obtížnosti, jimiž jsou základní, expertní a ultimátní), které obsahují všech 5 skladeb. Jak jsem již zmínil Opening a Ending Theme fungují na jiné bázi než ostatní skladby. Nezískáváte za ně žádné zkušenosti ale pouze Rhytmii, což je v podstatě bodová forma melodie, jenž jste nasbírali. V průběhu těchto dvou skladeb pouze vidíte, jak na obrazovce přilétají noty a prochází skrze krystal. V danou chvíli pak musíte na dotykovém displeji ťukat na obrazovku a tím noty sbírat. Zbylé tři druhy skladeb, na něž můžete během hraní narazit jsou BMS – Battle Music Stage, FMS – Field Music Stage a EMS – Event Music Stage. Každá z nich je naprosto odlišná a vyžaduje i jinou strategii hraní, využití postav a jejich schopností. V případě BMS se jedná o rychlou, agresivnější formu hudby, kde naráz vidíte všechny vaše postavy a jakmile zasahujete noty na obrazovce, tak tím zraníte nepřítele, kteří proti vám nastoupí. V závislosti na tom, kolik jich zabijete, jste pak odměněni úměrnou dávkou zkušeností a vaše postavy mohou rychle postupovat vzhůru. Na tento druh kol je nejlépe samozřejmě použít postavy, které mají jako primární vlastnost sílu nebo magii. Na rozdíl od BMS v FMS musíte používat postavy s vysokou hbitostí, protože tyto úrovně obsahují klidnější druh hudby a vaše postava neustále putuje kupředu určitou lokací, přičemž může narazit na NPC postavy, které vás obdarují nějakým tím pokladem. Jako poslední tu máme EMS, které vždy obsahuje na pozadí video obsahující ty nejdůležitější a nejepičtější momenty z každého dílu, přičemž mě osobně přišel tento druh skladeb nejobtížnější.

            V pozdější fázi hry rovněž můžete hrát speciální skladby v režimu Chaos Shrine. Tento mód obsahuje asi 20 skladeb, které v sérii nenajdete, což opět obohatí herní zážitek. Aby toho nebylo málo, tlačítka, které v tomto režimu musíte aktivovat během hraní jsou náhodně složené a tak existuje několik milionů možných kombinací, na které můžete narazit. Každá Dark Note v Chaos Shrine obsahuje celkem 2 skladby. Tou první je adventurní FMS hudba a po ní následuje bojová BMS, která obsahuje monstra podle počínání v prvním kole. V BMS navíc po likvidaci 3 monster narazíte na bosse, který u sebe má speciální předměty nebo střepiny krystalů, které jsou potřebné pro odemknutí dalších postav. Velkou výhodou tohoto módu je i to, že ho můžete pomocí Street Passu hrát online s kamarádem. Díky všem těmto režimům není problém dostat se na herní dobu okolo 150-200 hodin, abyste všechno odemknuli a stali se opravdovými mistry.

            Na rozdíl od ostatních rytmických her jako například Rockband nebo Guitar Hero zde nemačkáte tlačítka, ale plně využíváte dotykový displej. Ve hře se nacházejí celkem 3 druhy tlačítek nazvané Push, Hold a Slide. U tlačítka Push stačí pouze poklepnout stylusem na dotykovku ve správný moment a máte splněno. Pokud se jedná o tlačítko Slide, tak vizuálně je obdobné jako push, ale obsahuje uvnitř i šipku a pro správnou aktivaci musíte na obrazovku klepnout a následně táhnout ve směru, kterým ukazuje šipka. Tyto tlačítka jsou nejzrádnější v celé hře, protože v závěrečných fázích na vyšších úrovních dokáží tyto tlačítka rotovat a vy i přesto musíte zachytit ten správný směr. Poslední druhem je Hold, u něhož musíte tlačítko zasáhnout a držet stylus na obrazovce, tak dlouho než bude lajna ukončena druhý tlačítkem, kde musíte stylus zase nadzvednout. V případě FMS stage rovněž musíte kopírovat určitý tvar křivky, který na obrazovce uvidíte, zatímco v EMS a BMS stačí jen držet stylus na obrazovce.

            Jak již bylo uvedeno, tak krom samotných zkušeností vaše postavy získávají i Rhytmii a za ni mohou odemknout spoustu bonusového obsahu, což celkově prodlužuje dobu, kterou hru můžete hrát. Celkem se dá získat 99 999 rhytmia bodů, přičemž v průměru získáte za písničku okolo 100 bodů (existuje spousta proměnných, kterými lze toto číslo ovlivnit). To samozřejmě není vše, protože hra obsahuje i vlastní set trofejí, které můžete získat splněním určitých úkonů jako například dohrát všechny skladby na nejtěžší úroveň, získat nejlepší bodové hodnocení či použít všechny dostupné předměty ve hře.

Po grafické stránce si hra nevede vůbec špatně i přesto, že vyšlo na 3DS. Vizuální stránka je poměrně jednoduchá, ale i přesto dostatečně dokresluje podstatu hry a fakt, že se jedná o rytmickou hru a nikoliv RPG. Postavičky jak je patrno už ze screenshotů vypadají trochu jako hadrové panenky. Výhodou jednodušší grafiky je pak to, že po dobu hraní nemáte ani minimální problémy s framerate a hra běží plynule bez jakýchkoliv záseků. Hudební doprovod pak tvoří ty největší hity jednotlivých dílů a člověk si tak říká, zdali si přát něco lepšího protože skladby jako One Winged Angel, Dancing Mad nebo Clash on the big bridge jsou opravdu nezapomenutelným zážitkem, který se vám vryje do paměti zlatým písmem.

Theatrhytm Final Fantasy patří do dnes již poměrně velké rodiny rytmických her, která je navíc obohacena o RPG prvky. To vše je doplněno o úžasný herní soundtrack napříč téměř 25 lety života, po které nás Final Fantasy doprovází. Tuto hru bych doporučil jak fanouškům této série, tak i úplným nováčkům, kteří s ní ještě nejsou nijak obeznámeni. Jedná se totiž o jednu z mnoha skvělých exkluzivit, které si jinde než na 3DS nezahrajete a ať už se rozhodnete šáhnout po prvním dílu, nebo počkat na ten druhý, tak rozhodně věřím, že neuděláte chybu.


Konečný verdikt: 85/100